Import Tinkera.

Rasa ta stała się popularna w Polsce całkiem niedawno, a miłośników tych zjawiskowych koni wciąż przybywa w naszym kraju. Konie te wywodzą się z Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, w związku z ich rosnącą popularnością na kontynencie musimy wspomnieć o imporcie. Jak to zrobić? jak załatwić formalności? a może skorzystać z usług profesjonalisty?
Przede wszystkim zaczynamy od znalezienia hodowcy lub sprzedawcy. Niektóre osoby maja odwagę kupować konia on-line, ( zdjęcia, filmy, kontakt ze sprzedającym bądź pośrednikiem) Należy pamiętać, że zawsze mamy prawo zobaczyć wybranego konia na żywo przed zakupem. Jeśli z jakiegoś powodu sprzedawca luz pośrednik nam tego odmawia, powinniśmy poważnie zastanowić się nad kupnem takiego konia.
Za granicą jest wielu dobrych i niezawodnych hodowców koni, jednakże zawsze możemy trafić na nieuczciwych handlarzy. Upewnij się, że posiadasz wszystkie dane dotyczące konia, jego pochodzenia oraz hodowcy, bądź poprzednich właścicieli. Masz prawo wiedzieć co i z kim negocjujesz.

W przypadku gdy kupujesz zajeżdżonego Tinkera, musisz wziąć pod uwagę, że sposób zajeżdżania i prowadzenia takiego konia, może być inny niż tego oczekujesz. Często są one bardzo szybkie i energiczne. Gdy miało się już do czynienia z Tinkerami wyhodowanymi lub układanymi w Polsce, może być dla nas dużym zaskoczeniem różnica temperamentu.

Kolejną ważną rzeczą jest wysokość w kłębie. Gdy poszukujemy wysokiego konia, może się zdarzyć, że będzie on wysoki, ale tylko na papierze. Dlatego masz prawo wykonać pomiar wzrostu przed zakupem, poprosić o wideo lub zdjęcie z pomiaru konia.

Wciąż uważa się, że konie sprowadzone z Anglii czy Irlandii będę dużo tańsze. Częściowo jest to prawda, wynika to z wielkości hodowli. W dużych hodowlach często zdarzają się źrebaki klasy B i C, nadwyżka takich koni sprzedawana jest po dużo niższej cenie, dlatego że dla hodowcy nie maja one, żadnych walorów hodowlanych. Ten sam problem dotyczy również rasy innych koni, szetlandów czy haflingerów.
Takie konie najczęściej trafiają na kontynent przy dużych transportach, często z niekompletnym, nieważnym lub nawet bez paszportu a nierzadko bez chipa, nie wiadomo nic o nieprawidłowościach genetycznych, czy o tak istotnym badaniu jakim jest test na PSSM1.
Co powinnismy sprawdzić i ustalić przed zakupem konia:

  • hodowca/ sprzedawca
  • testy DNA/ badania na PSSM 1
  • koń surowy czy zajeżdżony
  • cena

Gdy już znajdziesz hodowcę lub sprzedawcę i przede wszystkim wymarzonego konia, wciąż pozostaje kwestia transportu. Możesz oczywiście rozważyć sprowadzenie konia samemu, ale pamiętaj o niezbędnych dokumentach, dokumenty przewozowe wystawione przez lekarza weterynarii, paszport oraz wskazanie tak zwanego planu podróży, trzeba podać przejścia graniczne oraz zaplanowane odpoczynki na pojenie i karmienie zgodnie z ustawą o transporcie zwierząt.
Sprzedawcy, którzy regularnie przewożą konie na kontynent, znają procedury i mogą w tym pomóc. Koszty wynoszą od 50 do 100 euro za konia.
Jeśli dojdzie do Brexitu, należy wziąć pod uwagę, że import z Anglii może stać się trudniejszy i droższy.
Aby sprowadzić bezpiecznie do nowego domu wymarzonego konia, mamy rownież do wyboru profesjonalnych przewoźników. Wybór takich firm na rynku jest bardzo duży. Warto pamiętać, że tani nie zawsze oznacza dobry i przede wszystkim bezpieczny dla twojego konia. Zawsze warto zapytać o licencję i niezbędne dokumenty dokumenty do przewozu. Niedawno zatrzymano w Anglii przewoźnika na 10 dni, ponieważ jego licencja była nieważna. Zatrzymano 14 koni, do czasu wyjaśnienia sprawy i zorganizowania ponownego transportu.
W przypadku, gdy kupujesz konia z Irlandii lub Anglii, zwykle usługa transportu wacha się od 400 do 600 euro za konia. Obejmuje to wymagane dokumenty przewozowe ( oświadczenia zdrowotne, dokumenty importowe). Koń przywozowym jest do miejsca docelowego, zdarzają się przypadki kiedyś właściciel, chce odebrać sam konia np. W Calais, wtedy może mieć to wpływ na wysokość kosztów transportu.
Gdy już koń znajduje się w twoje stajni, trzeba pamiętać o rejestracji konia w Polsce.

Eksport swojego konia.
Jeśli planujesz sprzedać swojego konia za granicę, zapytaj jaka firmę transportowa wybrał kupujący. Poważny nabywca, będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje. Musisz wziąć wiele czynników pod uwagę, gdy zgłasza się do Ciebie kupujący.
W miarę możliwości sprawdź czy nie masz do czynienia z oszustem, niestety zdarza się to często.
Gdy już wiesz jaki przewoźnik odbiera do Ciebie konia, sprawdź czy wiedza o zleceniu i sprawdź ich licencje.
Upewnij się, że wszystko zostało opłacone przed wyjazdem na kwarantannę czy do docelowej stajni.
Musisz poprosić Powiatowego Lekarza Weterynarii o wystawnie niezbędnych dokumentów eksportowych z dokumentem podróży, ze wskazaniem dokąd jedzie i kto go transportuje.
Warto pamiętać, aby być wobec siebie uczciwym, tak samo kupujący jak i sprzedających, w końcu chodzi tu o dobro i zdrowie naszych koni.