PSSM1

CO TO JEST PSSM I DLACZEGO WARTO JE DIAGNOZOWAĆ

Ostatnie dwie dekady przyniosły znaczącą ilość informacji dotyczących etiologii chorób mięśni koni.
PSSM czyli MIOPATIA SPOWODOWANA GROMADZENIEM POLISACHARYDÓW to wrodzone zaburzenia prowadzące do gromadzenia się glikogenu czyli niedostępnego biologicznie wielocukru w włóknach mięśniowych.
Objawy tej choroby mogą być bardzo różnorodne : twarde bolące mięśnie odcinka lędźwiowego i krzyżowego włączając mięśnie pośladkowe, nadmierne pocenie się, płytki, szybki oddech, dreszcze, niechęć i odmowa ruchu, przebarwiony mocz z powodu uwalniania mioglobiny ze zniszczonej tkanki mięśniowej.
Niedawne badania potwierdziły, że za PSSM odpowiada genetyczna mutacja genu GYS 1. Odkryto ją u ponad 20 ras koni min belgijskich zimnokrwistych, quarter horses.
Objawy chorobowe występują najczęściej u homozygot z mutacją genu GYS1 (czyli osobników, które otrzymały jeden zmutowany allel genu od ojca i jeden od matki) dlatego przeprowadzenie badań genetycznych może pomóc w kontroli nad występowaniem tej choroby w przyszłości.
Prawdopodobnie choroba ta istniała już 1600 lat temu gdy konie w Europie dźwigały rycerzy i ich ciężką zbroję ale współczesne warunki utrzymania, czyli limitowany wysiłek przy bogatej diecie prowadzi do częstego występowania objawów chorobowych.
Aby zdiagnozować chorobę należy przeprowadzić badania DNA pobierając próbki krwi lub włosia z cebulkami. Niekiedy konieczna może okazać się biopsja mięśnia.

Laboratoria gdzie można robić badania DNA koni:

http://www.animalgenetics.us/Equine/Genetic_Disease/PSSM.asp

http://oldsite.laboklin.de/pages/html/pl/genetyka/choroby_dziedziczne.html

ŻYWIENIE I TRENING KONI Z PSSM

Żywienie i regularny trening koni ze zdiagnozowanym PSSM jest kluczowy dla utrzymania ich w dobrej formie.
Ponieważ PSSM sprawia, że koń jest bardziej wrażliwy na insulinę i dlatego gromadzi więcej glukozy w mięśniach ważne jest aby ograniczyć ilość węglowodanów w diecie. Aby zbilansować wartość kaloryczną dawki można dodać tłuszcze. Unikać zbóż i melasy, które charakteryzują się wysoką zawartością cukrów.
Bardzo ważna jest suplementacja witaminowo-mineralna . Niedobory takie, zwłaszcza przciwutleniaczy mogą powodować u koni bóle mięśniowe. Polecane suplementy to ekstrakt z nasion winogron, selen, witamina E. Należy zapewnić stały dostęp do lizawki.

Koniom z PSSM należy zapewnić regularny ruch. Nawet 10-15 minutowy trening daje wymierne efekty. Ważna jest odpowiednio długa rozgrzewka, rozprężenie po treningu oraz częste przerwy w stępie.
Jeśli wdrażamy do treningu konia, który wykazał objawy chorobowe rozpoczynamy od codziennych 10 minutowych treningów w kłusie i stępie.
Konie z PSSM nie powinny przebywać w stajni dłużej niż 20h, idealne jest utrzymanie pastwiskowe lub na padoku w przeciwnym wypadku zapewnienie im codziennego, przynajmniej 10 minutowego treningu jest konieczne.

źródła:
http://www.equistro-polska.pl/userfiles/file/Materia%C5%82y%20do%20pobrania/Rozpad%20mi%C4%99%C5%9Bni%20pro%C4%85%C5%BCkowych%20po%20wysi%C5%82ku%20-%20azoturia.pdf

https://www.equine.umn.edu/research/equine-genetics-and-genomics-laboratory/current-projects/polysaccharide-storage-myopathy-type-1